Цікава біологія
сайт вчителя біології Фіщук Т.М.
Загальна біологія 10 клас
Гукова К. досліджує пагони сосни | Дегустація молодих пагонів ялинки | Біохімічна група на екскурсії |
---|---|---|
Учні 10 а класу | Камчатний Р. і Ветькал В. дегустують пагони | Опишите фото... |
Словник термінів і понять
Акросома- органела сперматозоїда, що забезпечує його проникнення в яйцеклітину.
Бластомери- клітини, що утворюються внаслідок дробіння зиготи або незаплідненої яйцеклітини.
Бластула- стадія зародкового розвитку багатоклітинних тварин, що утворюється внаслідок дробіння; складається з одного шару клітин (бластомерів).
Гамети- статеві клітини, що забезпечують передачу спадкової інформації від батьків нащадкам; зливаючись під час запліднення, утворюють запліднену яйцеклітину (зиготу).
Гаметогенез- процес утворення статевих клітин (гамет).
Гаструла- стадія зародкового розвитку багатоклітинних тварин; складається з двох або трьох зародкових листків. Генеративні органи (органи статевого розмноження) - органи, в яких утворюються й дозрівають статеві клітини, а у голонасінних і покритонасінних рослин відбуваються ще й процеси запилення.
Гермафродитизм- явище, за якого жіночі та чоловічі статеві залози закладаються в одному організмі. Тварин, які мають обидва типи статевих залоз, називають гермафродитами.
Гістогенез- сукупність процесів, що забезпечують формування тканин у багатоклітинних тварин. Диференціація- виникнення відмінностей у будові та функціях клітин, тканин і органів підчас індивідуального розвитку багатоклітинних тварин.
Дробіння- ряд послідовних мітотичних поділів зиготи або незаплідненої яйцеклітини, внаслідок яких утворюються клітини - бластомери.
Ембріон (зародок) - стадія онтогенезу, що відбувається всередині яйця, насінини або материнського організму. Живородіння - спосіб відтворення нащадків, за якого зародок розвивається в материнському організмі та народжується більш-менш сформованим.
Життєвий цикл- сукупність усіх фаз розвитку організмів певного виду.
Запліднення - процес злиття двох гамет з утворенням зиготи.
Зародковий диск- частина яйцеклітини, з якої розвивається зародок.
Зародкові листки- шари тіла зародка багатоклітинних тварин (ектодерма, мезодерма, ентодерма), що утворюються під час формування гаструли; дають початок різним тканинам і органам.
Зигота- запліднена яйцеклітина, що містить характерний для особин певного виду хромосомний набір.
Кон'югація- загальна назва кількох форм статевого процесу, за якого відбувається обмін спадковим матеріалом між двома клітинами.
Копуляція - процес злиття двох гамет, а також процес парування у тварин.
Личинка - фаза непрямого розвитку тварин, що значно відрізняється від дорослих особин будовою та способом життя.
Лялечка - стадія комах з повним перетворенням.
Морула- стадія розвитку деяких тварин, що утворюється внаслідок дробіння; складається з щільно прилеглих одна до одної клітин (бластомерів) і не має порожнини.
Нейрула- зародок хордових тварин на стадії утворення зачатка центральної нервової системи.
Овогенез- процес утворення жіночих статевих клітин - яйцеклітин.
Онтогенез (індивідуальний розвиток)-процес розвитку організмів, що починається від зародження (утворення зиготи, спори, поділу материнського організму тощо) і завершується смертю.
Органогенез - процеси формування зачатків органів і їхня подальша диференціація в онтогенезі багатоклітинних організмів.
Партеногенез- розвиток організму з незаплідненої яйцеклітини.
По́діл кліти́ни — процес, у якому клітина, що називається материнською клітиною, ділиться на дві нові клітини, що називаються дочірніми клітинами. Поділ клітини — зазвичай обов'язковий етап клітинного циклу
Поліембріонія - розвиток кількох зародків з однієї заплідненої яйцеклітини.
Регенерація - процес відновлення організмом втрачених або ушПо́діл кліти́ни — процес, у якому клітина, що називається материнською клітиною, ділиться на дві нові клітини, що називаються дочірніми клітинами. Поділ клітини — зазвичай обов'язковий етап клітинного циклукоджених частин.
Роздільностатеві організми- організми, які мають тільки один тип статевих залоз і утворюють лише один тип статевих клітин (сперматозоїди чи яйцеклітини).
Розмноження- процес, унаслідок якого відбувається відтворення собі подібних, що забезпечує безперервність існування виду.
Сперматогенез- процес утворення чоловічих статевих клітин - сперматозоїдів.
Сперматозоїд'-чоловіча статева клітина.
Фрагментація - форма вегетативного розмноження, що здійснюється шляхом відокремлення певних багатоклітинних частин тіла.
Яйцеживородіння- явище, за якого зародок звільняється від оболонок яйця ще в материнському організмі. Яйцеклітина- жіноча статева клітина.
Яйцеродіння - явище, за якого зародок завершує період розвитку і виходить з оболонок яйця поза організмом матері.
Життєвий цикл. Мітоз. Мейоз.
Кросинговер
ЕволюціЯ кровоносної системи
ЗАДАЧА №1 Кросинговер
У дрозофіли рецесивний ген білоокості (w) знаходиться в Х-хромосомі в локусі 1,5, а домінантний ген зміненої форми черевця А (Abnormal) в тій самій хромосомі в локусі 4,5. Визначити типи і кількісне співвідношення гамет, що утворилися у мух наступних фенотипів і генотипів: червоноока самка з аномальним черевцем ХWаХwА; самець білоокий з нормальним черевцем Хwa У.
Розв’язання:
Гамети самки (G♀ ) :
ХWаХwА97%Некросоверні гамети (100% - 3%=97%)Гамети самця (G♂) Хwa - 50%
ХWАХwа3%Відстань між генами: 4,5-1,5=3% кросинговера, отже, стільки ж буде кросоверних гаметУ - 50%
Відповідь:самка утворюватиме 4 типи гамет : ХWа ; ХwА (по 48,5 %) та
ХWА ; Хwа (по 1,5%). Самець формуватиме тільки два типи гамет : Хwa - 50%, У - 50%, оскільки у самців дрозофіли кросинговер не відбувається.
ЗАДАЧА №2
Які відмінності у чисельному співвідношенні утворених гамет спостерігатимуться у двох організмів з такими структурами генотипів: а) А // а В //в ; б) АВ// ав?
Розв’язання:
а) оскільки гени А та В не зчеплені та знаходяться у різних парах гомологічних хромосом, особина формуватиме 4 типи гамет (АВ, Ав, аВ, ав) за законом незалежного комбінування генів у рівному співвідношенні;
б) при неповному зчепленні генів особина формуватиме 4 типи гамет, але статевих клітин з комбінаціями генів АВ та ав буде значно більше, ніж гамет типів Ав та аВ. При повному зчепленні генів утворюватимуться два типи гамет (АВ та ав). При схрещуванні таких форм між собою спостерігатиметься кількісне співвідношення розщеплення за генотипом і фенотипом таке ж, як при моно гібридному схрещуванні :
Р (F1) : АВ / ав х АВ / ав; F2: ¼ АВ/АВ; 2/4 АВ/ав; ¼ ав/ав.
ЗАДАЧА №3
Відстань між генами А та В, розміщеними в тій самій групі зчеплення, дорівнює 4,6 одиниць кросинговеру. Визначити, які типи гамет та в якому процентному співвідношенні утворюватимуть особини генотипу АВ // ав?
Відповідь: відстань між генами в одиницях кросинговеру вказує на неповне зчеплене успадкування. Кількість кросоверних гамет (аВ та Ав) дорівнює відстані між генами (за хромосомною теорією спадковості), отже, таких гамет формуватиметься по 2,3 % . Тоді некросоверних гамет (АВ та ав) налічуватиметься всього: 100% - 4,6% = 95,4% (або по 47,7 % кожної).
ЗАДАЧА №4
Гени А і В зчеплені, кросинговер між ними складає 40%. Скільки з’явиться форм ааbb та А-bb у потомстві дигетерозиготи AB/ab при її самозаплідненні?
Розв’язання: Р: АВаb x AВab
Кількість кросоверних гамет відповідає відстані між генами, тобто 40%. Тоді кількість некросоверних гамет дорівнюватиме 100%-40%=60%.
Враховуючи відстань між генами, запишемо гамети особин та їхнє співвідношення:
G: ♀АВ аbНекросоверні гамети – по 30%♂:АВ авНекросоверні гамети – по 30%
аВ АbКросоверні гамети – по 20% Аb аВКросоверні гамети - по 20%
Складаємо решітку Пенета:
F2:
♂ ♀30 % АВ30% аb20% аВ20% Аb
30% АВ9% АВАВ9% АВаb6% АВаВ6% АВАb
30% аb9% АВаb9% аваb6% аВаb6% Аbаb
20% Аb6% АВАb6% Аbаb4% АbаВ4% АbАb
20% аВ6% АВаВ6% аВаb4% аВаВ4% аВАb
Відомо, що імовірність появи зиготи певного генотипу дорівнює добуткові ймовірностей утворення чоловічих і жіночих гамет, що її формують. Для визначення процентної частки певного генотипу серед усіх можливих комбінацій необхідно одержаний добуток поділити на 100% (див. решітку Пеннета). Сумарна ймовірність появи форм з фенотипом А-bb складатиме: 6% Аbаb + 6% Аbаb + 4% АbАb = 16%; з генотипом аbаb – 9%.
Відповідь:у потомстві дигетерозиготи AB/ab при її самозаплідненні кількість особин з фенотипом А-bb буде складати 16%; а з генотипом аbаb – 9%.
ЗАДАЧА №5
У кукурудзи гени, що обумовлюють згорнуте листя (cr) і карликовість (d) розміщені в локусах 0 та 18 третьої хромосоми. Схрещували рослини CrCrdd і crcrDD. Визначити: а) генотипи і фенотипи рослин F1; б) очікуване співвідношення фенотипових класів в F2.
Розв’язання:
Відстань між генами cr та d складає 18% кросинговеру, стільки ж сумарно буде кросоверних гамет CrD та crd. Тоді кількість некросоверних гамет Crd та crD складатиме 100% - 18% = 82%:
F2:
♂ ♀41% Crd41% crD9% CrD9% crd
41% CrdCrd/Crd 16,8%Crd/crD 16,8%Crd/CrD 3,7%Crd/crd 3,7%
41% crDCrd/crD 16,8%crD/crD 16,8%CrD/crD 3,7%crd/crD 3,7%
9% CrDCrD/Crd 3,7%CrD/crD 3,7%CrD/CrD 0,8%CrD/crd 0,8%
9% crdcrd/Crd 3,7%crD/crd 3,7%CrD/crd 0,8%crd/crd 0,8%
Після об’єднання генотипів F2 у фенотипові класи та підсумовування процентної частоти їх зустрічальності одержимо 4 фенотипові класи у такому співвідношенні:Cr-dd - 24,19%; Cr-D – 50,81%; сrcr – D – 24,19%; сrcrdd – 0,81%.
Відповідь:
a) F1: Crd crD – високорослі (нормальні) рослини з нормальним листям;
б) F2: Cr-dd - 24,19% – нормальні листя, карликові;
Cr-D – 50,81% – нормальні листя, нормальний зріст;
сrcr – D – 24,19% – згорнуте листя, нормальний зріст;
сrcrdd – 0,81% – згорнуте листя, карликові.
ЗАДАЧА №6
З’ясовано, що гени зчеплені та розміщені в хромосомі в наступному порядку: А - В - С. Відстань між генами А та В - 8% кросинговеру, між генами В та С - 10%. Коефіцієнт співпадіння дорівнює 0,6. Яке очікуване співвідношення фенотипів (%) у потомстві аналізуючого схрещування рослини з генотипом АВс/аbС?
Розв’язання:
1) За процентами кросинговеру між А-В та В-С визначаємо частку теоретично очікуваних подвійних кросоверів: 0,8 × 0,10 × 100% = 0,8%, їхній фенотип - Abc та аВС.
2) Знаючи коефіцієнт співпадіння С = 0,6 та процент теоретично очікуваних подвійних кросоверів (0,8%), визначаємо процент подвійних кросоверів у досліді 0,6 х 0,8 = 0,48%. Отже, в досліді має бути 0,24% особин з фенотипом Abc та 0,24% з фенотипом аВС.
3) Визначаємо частку фенотипів, що виникають в результаті кросинговеру між генами А-В и В-С: а) фенотипи кросоверів за генами А-В: AbC, aBc, (Abc, аВС - подвійні кросовери). Частка особин з фенотипами Abc та аВС встановлені в пункті 2: 0,24 Abc и 0,24 аВС. Відстань між А-В = 8%. Визначаємо частку кросоверів з фенотипами АbС + аВС = 8% - 0,48% = 7,52%, тобто АbС = 3,76%; аВс = 3,76%; б) фенотипи кросоверів за генами В-С: ABC, abc (Abc, аВС - подвійні кросовери). Відстань між генами В-С = 10%, отже, частка кросоверів з фенотипами ABC + abc = 10% - 0,48% = 9,52%, тобто ABC = 4,76%; abc = 4,76%. Таким чином, особина з генотипом АВс/abC утворюватиме 8 різних типів гамет(23) і в аналізуючому схрещуванні 8 фенотипів: ABC - 4,76%; АВс – 41,24%; АbС - 3,76%; Abc - 0,24% ; аВС - 0,24% ; аВс - 3,76% ; аbС- 41,24%; abc - 4,76%.
Фенотипи АВс та аbС- некросовери (батьківський тип). Визначимо частку цих фенотипів, врахувавши, що сума всіх класів розщеплення становить 100%: 100% - [(2 × 4,76) + (2 × 3,76) + (2 × 0,24)] = 82,48%. Отже, частка АВс = 41,24%, частка аbС = 41,24%.
Відповідь: у досліді слід очікувати розщеплення (в %): АВС - 4,76%; АВс - 41,24%; АbС - 3,76% ; Abc - 0,24%; аВС - 0,24%; аВс - 3,76%; аbС - 41,24%; abc - 4,76%.
ДЖЕРЕЛО : https://studopedia.org